10 способів зниження ризику розвитку раку: Антираковий декалог

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, рак є основною причиною смертності в усьому світі, відповідальною за майже 10 мільйонів смертей у 2020 році. Буде все більше і більше нових випадків. Ми можемо змінити ситуацію. Ось 10 протиракових правил, які вже повинні знати маленькі діти – подивіться, чого не любить рак.

Деякі люди вважають, що рак є спадковим. Виявляється, у переважній більшості випадків раку можна запобігти, змінивши спосіб життя . Лише 5-10% випадків раку спричинені генетичною помилкою, успадкованою від батьків. Решта 90-95% — це ракові захворювання, які розвинулися внаслідок змін у генетичному коді, які відбулися протягом життя, наприклад, куріння, нездорове харчування чи забруднення навколишнього середовища, або природних змін, які відбуваються з віком. За даними ВООЗ, зараз можна запобігти від 30 до 50% випадків раку, уникаючи факторів ризику та впроваджуючи існуючі стратегії профілактики, засновані на фактичних даних . Ми можемо багато зробити, щоб захистити себе від раку.

Чого не любить рак, або як знизити ризик розвитку злоякісної пухлини

Ці 10 правил не підходять Ракам. Їх застосування на практиці значно знижує ризик розвитку злоякісної пухлини. Звичайно, вони не гарантують здоров’я, але можуть значно віддалити від нас перспективу захворювання на рак.

Спорт

Фізична активність може знизити ризик розвитку раку з різних причин:

  • зменшує запалення,
  • знижує рівень деяких гормонів, відповідальних за прогресування раку,
  • зміцнює імунну систему,
  • покращує обмін речовин, завдяки чому, напр. швидше виводить з організму потенційно канцерогенні токсини,
  • запобігає ожирінню, яке є фактором ризику багатьох видів раку.

Відомо, що фізична активність точно може запобігти принаймні кілька видів раку, включаючи рак:

  • груди,
  • сечовий міхур,
  • товста кишка,
  • сечовий міхур,
  • ендометрій
  • живіт,
  • нирки.

Наукові докази зв’язку фізичних вправ із ризиком розвитку інших видів раку є більш обмеженими, але можливий сприятливий вплив на профілактику, наприклад, раку легенів, підшлункової залози та простати.

Результати отримані в основному в результаті спостережень. Отже, причинно-наслідковий зв’язок недостатньо відомий, але не можна заперечувати, що фізична активність є дуже важливою для захисту від раку. І навпаки: вчені неодноразово насторожували, що нерухомість може бути такою ж шкідливою, як і сигарети, і сприяє розвитку не тільки раку, а й інших хронічних захворювань.

Прогулянки

Звичайно, найкраще заняття те, яке вимагає від нас зусиль, іншими словами, добре попотіти. Крім того, неспішні прогулянки можуть забезпечити потенційний захист від раку. Дослідження Американського онкологічного товариства (ACS) за участю 70 тис жінок довели, що прогулянки не менше 7 годин на тиждень знижують ризик раку грудей на 14%. Особливо це стосується жінок після менопаузи. Є ще приклади подібних звітів.

Здорова дієта

Їжа може бути для нас джерелом багатьох канцерогенних сполук, а також тих, що захищають від раку. Харчування є одним із основних факторів навколишнього середовища, що впливають на розвиток раку. Що раку не подобається в їжі Ось правила протиракової дієти:

  • Вживайте продукти, багаті антиоксидантами  (наприклад, бета-каротин, лікопін і вітаміни А, С і Е): фрукти, овочі, горіхи, насіння, свіжі трави і спеції, зелений чай.
  • Подбайте про клітковину у своєму раціоні . Ви знайдете його в овочах, фруктах і злакових продуктах. В The American Journal of Clinical Nutrition було опубліковано дослідження, яке доводить, що споживання лише 10 грамів клітковини в щоденному раціоні знижує ризик раку молочної залози до 7%.
  • Не переїдайте.
  • Обмежити жири, особливо тваринного походження.
  • Уникайте алкоголю.
  • Уникайте продуктів з високим вмістом нітратів (використовуються для приготування м’яса).
  • Уникайте традиційно смажених на грилі та копчених продуктів (цей процес вивільняє в їжу канцерогенні поліциклічні ароматичні вуглеводні).

Варто пам’ятати, що раціон повинен бути в першу чергу різноманітним. Ні в чому не перестарайтеся. Їжмо фрукти та овочі різного кольору, адже тоді ми забезпечуємо організм різноманітними поживними речовинами.

Поширена думка, що обмеження цукру в раціоні «заморить рак від голоду». Хоча дослідження показують, що ракові клітини поглинають більше глюкози, ніж здорові клітини, споживання солодощів не прискорює ріст наявного раку. Дієта з високим вмістом цукру сприяє ожирінню, яке є фактором ризику розвитку раку. Тому їх краще уникати.

Достатній сон

Біологічний годинник людини контролює не тільки сон, але й ряд інших функцій організму. Порушення цих процесів може підвищити ризик розвитку деяких видів раку, в т.ч рак молочної залози, колоректальний рак, рак яєчників або простати. Крім того, змінна робота та перебування на світлі вночі можуть сприяти гормональним змінам, які сприяють розвитку злоякісних пухлин.

Позбавлення від залежностей: алкоголю та сигарет

Регулярне вживання алкоголю і куріння буквально запрошують рак у ваш організм. Це найгірше поєднання для здоров’я. Так – припинення куріння і вживання алкоголю істотно знижує ризик раку, але не відразу, а протягом декількох років.

Всупереч видимості, куріння сигарет може сприяти розвитку не тільки раку легенів, але й багатьох інших злоякісних пухлин. Це пов’язано з шкідливим впливом куріння буквально на весь організм. Вживання алкоголю підвищує ризик раку печінки, ротової порожнини, горла, стравоходу, гортані та молочної залози. Чим більше ми вживаємо алкоголю, тим більша ймовірність захворіти на рак. А як щодо келиха червоного вина? Хоча існує припущення, що ресвератрол у цьому алкоголі має протиракові властивості, немає доказів того, що вживання червоного вина запобігає раку.

Профілактичні огляди

Рак категорично не любить профілактичних оглядів. Раннє виявлення раку, навіть найнебезпечнішого, значно підвищує шанси на одужання. Деякі тести також можуть оцінити ризик розвитку захворювання. Основні дослідження це:

  • мамографія та УЗД грудей (рак грудей),
  • цитологія (рак шийки матки),
  • колоноскопія (рак товстої кишки),
  • перевірка родимок дерматологом (меланома та інші види раку шкіри),
  • рентген грудної клітки (рак легенів),
  • УЗД черевної порожнини ,
  • генетичні тести крові (наприклад,  BRCA – ризик раку молочної залози та яєчників, PSA – маркер раку простати, CA125 – маркер раку яєчників).

Тестами, які допомагають виявити рак, також є морфологія (докладніше: аналіз крові та рак ) і СРБ (докладніше: СРБ і рак)

Правильна маса тіла

Ожиріння є одним із ключових факторів ризику розвитку раку. За даними Національного інституту раку США, люди з ожирінням частіше хворіють на щонайменше 13 типів раку, ніж люди з ожирінням. Кілька механізмів сприяють цьому неприємному зв’язку:

  • Жирова тканина виробляє надмірну кількість естрогену , гормону, занадто високий рівень якого сприяє, серед іншого, рак молочної залози, рак яєчників, рак ендометрію .
  • Жирова тканина також виробляє адипокіни , гормони, які можуть стимулювати або пригнічувати ріст ракових клітин.
  • Ожиріння пов’язане зі збереженням хронічного запалення в організмі – постійний окислювальний (клітинний) стрес, що виникає в результаті, може призвести до аномалій на клітинному рівні та розвитку раку.
  • Ожиріння знижує чутливість тканин до інсуліну (інсулінорезистентність), викликаючи надлишок інсуліну в крові. Це, у свою чергу, призводить до розвитку діабету, а також відкриває шлях для розвитку деяких видів раку.  
  • Жирові клітини також можуть впливати на різні сполуки, включаючи фактори росту клітин, і таким чином сприяти аномальному діленню клітин і розвитку захворювання. 

Свіже повітря

Свіже повітря Рак категорично не любить, але харчується міськими вихлопними газами. Забруднення повітря – за даними Американської асоціації дослідження раку – може сприяти не тільки виникненню раку легенів, що здається очевидним, а й злоякісним пухлинам печінки, підшлункової залози та грудей. Дослідження в Гонконзі також показало, що хворі на рак помирають частіше, коли в повітрі більше частинок PM 2,5 .

Грудне вигодовування

Єльські вчені довели, що грудне вигодовування протягом щонайменше двох років знижує ризик раку грудей на 50% ! Це пов’язано з гормональними змінами, які відбуваються при природному вигодовуванні. Інші дані показують, що кожен місяць грудного вигодовування знижує ризик розвитку раку грудей на 2%. Грудне вигодовування також має доведену користь для здоров’я вашої дитини, зокрема для імунної системи вашої дитини.

Сміятися і уникати стресу

Оптимізм, позитивний настрій і сміх – ліки для організму. Сміх покращує кровообіг, має розслаблюючу дію, підтримує роботу дихальної системи та очищає дихальні шляхи, виділяє гормони щастя, які благотворно впливають на весь організм.

Ендорфіни, тобто. ендогенні морфіни, які ми виділяємо в моменти радісного піднесення, мають болезаспокійливу дію та знижують рівень стресу . Про це варто пам’ятати, оскільки є багато досліджень, які показують взаємозв’язок між стресом і ризиком розвитку та зростання раку.

Робота, опублікована в журналі Science Translational Medicine , припускає, що гормони стресу можуть навіть пробуджувати сплячі ракові клітини, які залишаються в організмі після лікування. Стрес впливає на імунні клітини, але він також пов’язаний із хронічним запаленням. Тож це наближає нас до проблем здоров’я.

Це також повинно дати нам привід для роздумів, що сміхотерапія використовується як ефективний метод покращення якості життя та полегшення болю у хворих на рак.

На нашому каналі "Topress.info" в Telegram і Viber доступна тільки перевірена інформація. Не ведіться на фейки!

Topress