15 вересня — свято Мамонта Пастуха, Федота і Руфіна, і воно славиться розмаїттям народних прикмет і традицій. Для того, щоб передбачити погоду на найближчий час або на наступний сезон, наші предки вивчали природу і помічали певні закономірності, які сформували багато цікавих прикмет, що дійшли до наших днів.
Повір’я та традиції на 15 вересня
Мамонта, як покровителя овець і кіз, прозвали “вівчарем” через його особливий зв’язок з цими тваринами. Головною традицією цього дня була турбота про технічні споруди, зокрема хліви, які використовувалися для утримання худоби.
Селяни використовували гілки вересу для обкурювання хлівів та вкривали їх мохом, щоб підготувати до зими. Оскільки вівці та кози були важливими для селян, вони молилися в цей день Мамонтові про їхнє здоров’я.
У це свято заборонялося виганяти худобу на пасовище, оскільки це вважалося зловісним знаком. З дня Федота і Руфіни починали збирати пізню картоплю і завершували сезонні сільськогосподарські роботи.
Народні традиції та прикмети на 15 вересня
За народними повір’ями, за погодою на Мамонта-вівчаря можна було передбачити, якою буде осінь. Суха і тепла погода в цей день обіцяла ясність і відсутність дощів протягом наступних трьох місяців. Червоний захід сонця передбачав наближення морозів. Дощ у цей день віщував суху осінь.
Погоду також передбачали по низько пливучих хмарах на небі. Також вважалося, що починати новий проєкт або справу в цей день — погана ідея, оскільки це може призвести до невдачі. Якщо в ніч на 15 вересня на траві багато роси — це хороший знак, свідчення теплої та сприятливої осені.
Цікаві погодні прикмети на 15 вересня
Безвітряна погода на Мамонтова дня вказувала на тривале бабине літо. Від відвідування ринку 15 вересня слід було утриматися, оскільки існувала загроза дисгармонійних ситуацій з продавцями. Ритуал обкурювання оселі пахощами в цей день слугував захистом від негативних впливів.
Вважається, що в цей день народжуються спокійні, доброзичливі та врівноважені люди. Якщо до 15 вересня журавлі ще не відлетіли на південь, це може означати затримку приходу холодів. Горобина дає великий урожай до початку осінніх дощів. І саме у вересні, за давніми традиціями