Піскетаріанці: хто це такі та що вони їдять

Людей, які відмовляються від м’яса тварин та птахів у своїй їжі, називають пескетаріанцями. Вони замість того вживають морепродукти, рибу, яйця, молочні продукти, овочі та фрукти. Хтось вважає, що пескетаріанство є перехідним етапом на шляху до вегетаріанства, тоді як інші вважають цю дієту корисною та придатною для свого організму.

Вегетаріанство і пескетаріанство: у чому відмінність

У багатьох дослідженнях, пескетаріанці, а також ово- і лактовегетаріанці (таких, хто відмовився від м’яса, але не від молока або яєць) вважаються вегетаріанцями. Проте, згідно зі статистикою GlobalData, яка була опублікована в 2017 році, лише близько 3% населення світу дотримується пескетаріанської дієти, і відмінності між ними та вегетаріанцями є значними.

У порівнянні з вегетаріанством та веганством, які передбачають повну відмову від продуктів тваринного походження, пескетаріанство є менш радикальним напрямком. В їхньому раціоні можуть бути такі продукти, як морська та річкова риба, морепродукти (молюски, краби, креветки, ікра), молоко та молочні продукти, бобові та продукти на їхній основі, крупи та злаки, горіхи та насіння, гриби, яйця, фрукти та овочі.

Які продукти відсутні у раціоні піскетаріанців? Ці люди повністю відмовляються від м’яса теплокровних тварин, таких як свинина, яловичина, баранина, а також будь-яка птиця.

Є різні причини переходу на такий тип харчування. Дехто відмовляється від тваринної їжі з етичних або релігійних міркувань, оскільки не бажає завдавати шкоди тваринам. Інші протестують проти шкоди, яку завдає індустрія тваринництва навколишньому середовищу, а також проти жорстокого поводження з великою худобою та птицею. Треті відкрили для себе, що дієта без м’яса дійсно корисна для здоров’я.

Користь і шкода пескетаріанства

Зображення: соцмережа

Одна з найцінніших складових риби – це її високий вміст омега-3 жирних кислот, які є незамінними для здоров’я людини. Кислоти омега-3 допомагають знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань та діабету серед піскетаріанців. Крім того, вони позитивно впливають на нервову систему і допомагають зменшити тривожність, стрес і депресію. Корисні речовини також можна знайти в бобах та волоських горіхах, які є джерелами багатьох поживних речовин, окрім жирних кислот.

Морепродукти містять фосфор та кальцій, які є важливими для здоров’я кісток, зубів та суглобів. Для ефективного засвоєння цих мікроелементів необхідний вітамін D, який можна отримати з риби, яєць та грибів.

Згідно з висновками дієтологів, піскетаріанці набирають вагу повільніше, ніж ті, хто не дотримується жодної дієти. Більш того, ті, хто повністю відмовляється від м’яса, можуть схуднути ще швидше.

Варто пам’ятати, що у піскетаріанській дієті є недоліки. Хоча риба містить багато легко засвоюваних білків, їх кількість не достатня для повноцінного харчування. Треба підтримувати баланс поживних речовин за допомогою рослинних вуглеводів, а також вживати вітамін B12 з молочних продуктів та яєць або отримувати його окремими препаратами.

Федеральне управління з контролю за якістю харчових продуктів та лікарських засобів (FDA) та Агентство з охорони довкілля США (EPA) повідомляють про можливість накопичення шкідливих речовин в організмі при зловживанні рибою. Серед них – ртуть та поліхлоровані біфеніли, які можуть викликати онкологію та проблеми з щитоподібною залозою. Рівень шкідливих речовин в рибі залежить від її виду та місця вилову. М’ясо меч-риби, королівської скумбрі та великоокого тунця містить велику кількість ртути, тому рекомендується обмежити споживання цих видів риби.

Пескетаріанське меню

Зображення: VadimVasenin/Depositphotos

Яке меню буде підходити для тих, хто хоче перейти на піскетаріанську дієту? Перш за все, варто звернутися до кухні народів, які з давніх-давен проживають на узбережжі. Наприклад, середземноморська кухня містить основні інгредієнти, такі як риба, олія та злаки, і неможливо уявити східну кухню, таку як тайська або японська, без риби та морепродуктів.

Під час складання раціону з риби та морепродуктів важливо не забувати про включення рослинної їжі, молочних продуктів, фруктів та овочів. Необхідно приділяти особливу увагу зеленій їжі, яка містить багато заліза, а також горіхам, бобам та рису. Найважливіше – слухайте свій організм та розумно підбирайте їжу відповідно до ваших переваг та смакових уподобань.

На нашому каналі "Topress.info" в Telegram і Viber доступна тільки перевірена інформація. Не ведіться на фейки!

Topress