Ремісія раку – що це означає і скільки триває?

«Ремісія» – одне з найбільш очікуваних слів для онкохворих людей. Ця інформація від лікаря є дуже гарною новиною. Що означає повна і часткова ремісія, скільки вона триває, коли означає «вилікувалась», що таке прогресування захворювання? Знайте важливі дати.

Що таке ремісія захворювання і коли вона настає?

Ремісія – період захворювання , що характеризується відсутністю симптомів захворювання. Про ремісію найчастіше говорять при хронічних захворюваннях зі схильністю до рецидивів. Це, наприклад, онкологічні захворювання, психіатричні захворювання, такі як депресія, неврологічні захворювання, такі як розсіяний склероз, або дерматологічні захворювання, такі як атопічний дерматит. Перебіг таких захворювань є багатофазним. Зняття симптомів переривається періодами погіршення самопочуття хворого. Ці загострення хвороби називають прогресією. Термін ремісія також використовується для деяких вірусних інфекцій, таких як герпес. Коли генетичний матеріал вірусу потрапляє в організм людини, він залишається там на все життя. Він періодично розмножується, даючи симптоми захворювання, або залишається в стані спокою.

Ремісія раку – що це?

Ремісія раку – це період, коли ознаки або симптоми раку відсутні. Вона може виникнути спонтанно або під впливом застосовуваної терапії. При повній ремісії всі симптоми раку зникають, а при частковій ремісії рак зменшується, але не зникає . Ремісія може виникати кілька разів протягом хвороби. У період ремісії лікування може бути продовжено або припинено залежно від типу раку. Повернення хвороби після ремісії в іншому випадку є її рецидивом.

Ремісія і лікування раку

У просторіччі ми говоримо про «регрес» хвороби, про відсутність її симптомів, але це не означає «відсутність хвороби». Ремісія не є синонімом одужання . Одужання означає відсутність ознак раку після лікування, подальше лікування не потрібне, і не очікується повернення раку. Однак важливо зазначити, що якщо рак знаходиться в стані повної ремісії протягом 5 років або більше, деякі лікарі можуть сказати, що рак вилікуваний.

Повна і часткова ремісія

При оцінці негайної відповіді на лікування мають на увазі часткову і повну ремісію.

 • Повна ремісія — це зникнення всіх симптомів раку та його клінічних вогнищ, що підтверджено дослідженнями.
 • Часткова ремісія означає, що симптоми раку не зникли повністю, але вони зменшуються, наприклад, початкова маса пухлини та її розміри зменшуються.

Використовується також термін стабілізація хвороби . Це означає, що ознаки раку не збільшуються і не зменшуються. Однак може спостерігатися незначне зменшення початкової маси пухлини. Довготривала стабілізація захворювання, отримана завдяки малотоксичному лікуванню, більш корисна для пацієнта, ніж короткочасна ремісія, обтяжена побічними побічними ефектами сильнодіючих препаратів. В оцінці перебігу захворювання важливу роль відіграє об’єктивна оцінка побічних ефектів і суб’єктивна оцінка якості життя самим пацієнтом.

Що може вплинути на ремісію раку?

Не всі види раку стають ремісіями. Загалом ремісія з більшою ймовірністю наступає:

 • рак, діагностований на ранній стадії,
 • неметастатичний рак,
 • менш агресивний рак.

Дослідження вказують на багато різних факторів, які можуть сприяти регресу симптомів раку, таких як позитивне ставлення, зниження стресу, стимулятори, правильна дієта. Пам’ятайте, що навіть рак IV стадії може піти в ремісію завдяки сучасним методам лікування.

Скільки триває ремісія раку?

Ремісія раку може тривати від кількох тижнів до багатьох років . Якщо повна ремісія триває роками, то рак вважається вилікуваним. Тривалість ремісії при раку важко визначити, і вона залежить від різних факторів, наприклад типу раку, стадії, реакції на початкове лікування. Ризик ремісії, як правило, вищий у перші роки після лікування, а також коли рак має метастази або знаходиться на пізній стадії. Можливою причиною рецидиву може бути те, що деякі ракові клітини залишаються незважаючи на лікування, або здатність цих клітин перехитрити ліки.

Ракові захворювання з меншим ризиком рецидиву включають:

 • лімфома Ходжкіна,
 • ER+ рак молочної залози,
 • рак нирки,
 • остеосаркома. 

Наступні види раку мають високу частоту рецидивів:

 • гліобластома,
 • рак яєчників,
 • саркома м’яких тканин,
 • рак сечового міхура,
 • рак підшлункової залози,
 • рак товстої кишки,
 • периферична Т-клітинна лімфома

Рак у стадії ремісії… і що далі?

Подальше лікування при ремісії раку може відрізнятися. Лікування може більше не знадобитися, але регулярні огляди та обстеження в онкологічному центрі обов’язково будуть необхідні . Іноді лікування продовжують у період ремісії, це називається підтримуюче лікування . Незалежно від рекомендацій, регулярні огляди дозволяють вчасно виявити можливий рецидив і своєчасно лікувати рак, який виник знову. Ось чому вони важливі.

Що таке прогресування раку?

Коли рак загострюється або поширюється по всьому тілу, це означає прогресування раку . Деякі джерела стверджують, що це збільшення пухлини на 25% або поява нових пухлинних вогнищ. Цей термін найчастіше використовують, коли стан хворого погіршується, незважаючи на лікування. Тоді лікування можна вважати неефективним.

Джерела:
Understanding Cancer Prognosis, National Cancer Institute, www.cancer.gov/about-cancer/diagnosis-staging/prognosis,
AS Primeau, Cancer Recurrence Statistics, cancertherapyadvisor.com,
When рак повертається: Як впоратися з рецидивом раку, Mayo Clinic , www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cancer/in-depth/cancer/art-20044575.

На нашому каналі "Topress.info" в Telegram і Viber доступна тільки перевірена інформація. Не ведіться на фейки!

Topress