Традиції та прикмети християнського свята 4 березня 2023 року

Згідно з християнськими традиціями, 4 березня 2023 року відзначають день пам’яті святих Архіпа та Філімона. Свято має свої традиції, обряди, прикмети та заборони. Цього дня церква згадує історію життя цих апостолів від 70.

Історія життя апостолів Архіпа та Філімона, про які згадують 4 березня

Православна церква 4 березня вшановує пам’ять апостолів Архіпа і Філімона, і святої мучениці Апфії. Святий Архіп був сподвижником апостола Павла. У місті Колосси він став місцевим єпископом. І саме в ньому проживали християнські святі Філімон та його дружина Апфія. Майбутній апостол разом зі своєю супутницею повірив у Христа.

Святий Філімон, після звернення до християнської віри, вирішив перетворити власний будинок на православну обитель. З того часу до церкви стали приходити всі міські віруючі. Святий Філімон разом із дружиною проводив регулярні богослужіння. За всі заслуги християнський святий був удостоєний чину міського єпископа. Після цього він докладав ще більше зусиль для просування християнської релігії.

Єпископ Філімон почав допомагати апостолам у поширенні слова Божого. Святий часто подорожував, розповідаючи у різних містах та країнах про православ’я. Його дружина тим часом залишалася у рідному домі, приймаючи там усіх християн. Вона допомагала їм, годувала жебраків, а також лікувала хворих людей. Якось під час проведення язичницького свята мучениця Апфія познайомилася зі святим Архіпом.

Християнські віруючі паралельно із язичницьким святом проводили церковну службу. Коли ж про це дізналися інші мешканці міста, вони з’явилися до православної обителі. Тоді Архіпа, Філімона та його дружину відправили до начальника міста. Їх зазнали жорстоких мук, через що святі й померли.

Традиції дня Архіпа та Філімона, що можна і що не можна робити

Традиції дня Архіпа та Філімона, що можна і що не можна робити

У день пам’яті апостолів від 70 Архіпа та Філімона православні віруючі дотримуються певних традицій. Представниці прекрасної статі займалися випіканням традиційного хліба, що зветься коровай. Їм прийнято пригощати як домочадців, а й близьких родичів. Після цього коровай віддавали сиротам та жебракам.

Коровай на початку весни символізував достаток і прихід теплої пори року. З цієї традиції випливало одне з правил на 4 березня. Християнам слід обов’язково з’їсти випечений коровай. Вважається, що залишки хліба можуть залучити небагатий урожай та погані погодні умови. Якщо ж коровай засихав, його було прийнято віддавати птахам. У такому разі нещастя можна уникнути.

Християнські традиції також свідчать, що 4 березня господарі мають влаштувати невелике гуляння. На святкову вечерю заведено готувати багато різних страв. Вважається, що використання припасів, що закінчуються, також символізує догляд зими і поступовий настання весни.

Крім цього, з давніх-давен існували й інші правила на цей день, яким потрібно слідувати:

 • полювання на птахів 4 березня заборонено;
 • якщо у лісі зустрівся білий заєць, його не можна лякати. Якщо тварина піде туди, куди збиралася, весна настане швидше.

Вважається також, що 4 березня можна брати в борг у сусідів гроші та запаси.

Традиції дня Архіпа та Філімона, що можна і що не можна робити

Прикмети, пов’язані зі святом 4 березня, присвяченим Архіпу та Філімону

Християнські віруючі з давніх-давен звертали увагу на прикмети, пов’язані з погодними умовами. Завдяки їм вдавалося визначати, якими будуть весна та літо. Також прикмети допомагали людям зрозуміти, на який врожай їм варто очікувати. Народні повір’я вказували їм і інші життєві події.

 • Природа почне прокидатися запізно, якщо 4 березня спостерігаються сильні снігопади;
 • рік буде урожайним, якщо день сонячний;
 • весна рання буде, якщо на небі зірки виразно видно;
 • якщо людина захворіє 4 березня, то вона не скоро одужає;
 • погода буде дощовою протягом тривалого часу, якщо ворони голосно кричать;
 • вітер північний дме – отже, погода весь березень буде сирою;
 • що менше запасів залишилося із зими, то швидше наставатиме весна;
 • якщо земля 4 березня суха, то все в природі почне швидко цвісти;
 • крики лисиць говорять про те, що мисливці не матимуть багато видобутку.

Православні віруючі споконвіку також займалися проведенням різноманітних магічних обрядів. 4 березня вважалося особливо сприятливим днем ​​для ворожіння та інших подібних дій.

На нашому каналі "Topress.info" в Telegram і Viber доступна тільки перевірена інформація. Не ведіться на фейки!

Topress